klassemassage-31-e1445244523496Hvis du går med overvejelser om, hvorvidt en karriere som Fysiologisk Massør kunne være noget for dig, betyder det alt, at du vælger den rigtige massørskole til at varetage netop din uddannelse.

Bliv en dygtig massør

Hvis du ønsker et fagligt højt niveau med fokus på kvalitet frem for kvantitet, nærværende professionelle undervisere, lækre omgivelser og et veletableret studiemiljø er Jysk Fysiologisk Massage Institut dit svar i søgen efter en den rigtige massøruddannelse!

Du trækker på vores mangeårige erfaring med at uddanne massører og drift af egen klinik

Vi driver en massørskole, der til maj 2016 kan fejre 20 års jubilæum. Dette betyder, at vores massøruddannelse har dannet base for mange nye massører før dig, og at vores erfaringsgrundlag for den bedst mulige undervisning har et solidt fundament.

Du får dygtige undervisere, gennemarbejdet undervisningsmateriale og den bedste eksamen for din fremtid som massør

Massørskolen har håndplukkede dygtige undervisere, der med naturlig nysgerrighed for faget fortsat udvider deres kompetencer og konstant nytænker, hvordan vi kan gøre massøruddannelsen endnu bedre. Vi har samarbejde med en Ortopædkirurg omkring undervisningsmaterialer samt udarbejdelse og censurering af alle eksaminer skriftlige såvel som praktiske. Da han arbejder med knogler, led og muskler i hverdagen er dette paratviden for ham og giver derfor et kvalitetsstempel til massøruddannelsen.

Dette prioriterer vi, fordi vi sætter en ære i, at vores elever har det bedst mulige afsæt for deres fremtidige virke som Fysiologisk Massør.

Gratis låneklinik under din massøruddannelse

Vores massørskole er indrettet specifikt til formålet med lyse venlige lokaler, der danner rammen om et lækkert studiemiljø, brikse, der sikrer ergonomisk korrekte arbejdsstillinger, samt ekstra lokaler, hvor der er mulighed for gratis låneklinik under din massøruddannelse.

Vi tror på, at du bliver den bedste massør af at arbejde med mennesker

For at arbejde med mennesker kræver det, at vi har fat i mennesker og ikke et tastatur. Derfor indgår der på denne massørskole ikke e-learning som en del af undervisningstilbuddet. Vores massøruddannelse lægger i stedet vægt på sparring, grundlæggende forståelse og ikke blot udenadslære.

Vi sætter kvalitet frem for kvantitet – derfor har vi kun 8 elever pr. hold.

Godt studiemiljø og fagligt netværk

Du bliver en del af vores voksende Facebook community, hvor vi deler viden, spændende artikler og kan trækker på hinandens erfaringer. Du møder andre med samme passion både her samt i din dagligdag på skolen, og der er base for et nyt netværk, der rækker langt ud over din studietid. Én gang om året vil du, som uddannet på skolen, blive inviteret til et netværksmøde på skolen.

Vi tager hensyn til dig og dine behov, når du lærer

At vi mødes på skolen giver mulighed for dannelse af studiegrupper, individuelle indlæringshensyn f.eks. ved ordblindhed – ja, vi tilbyder sågar tegnsprogsuddannelse, så alle har en chance for en praktisk uddannelse som massør! Vi lærer alle forskelligt visuelt som kognitivt og vi afviger gerne fra klasseundervisningen med ”walk and talk”, hvis der er brug for et alternativ til den klassiske tavleundervisning. Løbende supervision med plads til alle spørgsmål er en selvfølge på vores massørskole.

Kom til info møde hos os, så du kan mærke om vi er den helt rigtige skole for dig

Vi holder løbende infomøder om massøruddannelsen, så kom ud og mød os på skolen. Opsøg generelt selv din viden om skolerne, vælg med din mavefornemmelse, hvad der er vigtigt for dig som studerende på din kommende massøruddannelse!

Vi glæder os til at møde dig og fortælle om uddannelsen og hvilke muligheder den giver dig.

Med venlig hilsen

Piann Kolling